fallback

TTIP: Пет причини защо сделката ще бъде трудна

Все още има огромна пропаст в позициите на ЕС и САЩ по ключови въпроси

15:53 | 02.05.16 г. 7

Президентът на САЩ Барак Обама и германският канцлер Ангела Меркел призоваха за ускоряване на преговорите по спорния трансатлантически пакт, така че процесът да приключи до края на годината. Длъжностни лица от двете страни са съгласни обаче, че сключване на сделка преди Обама да напусне поста си през януари следващата година ще бъде трудно, пише Financial Times.

Все още има огромна пропаст в позициите на двете страни по ключови въпроси. Политиката около сделката – особено в Европа, освен това става все по-неудобна, допълва изданието.

FT посочва пет причини, поради които постигането на сделка в следващите месеци е вероятно да бъде трудно.

Политиката

Преговарящите започнат 13-ти кръг на официалните преговори по Трансатлантическия договор. Европейският съюз (ЕС) и САЩ са най-големите търговски партньори. През миналата година през Атлантическия океан са преминали стоки и услуги на стойност 1,1 трлн. долара. САЩ са внесли стоки и услуги от Европа за 100 млрд. долара повече, отколкото от Китай.

Политиките по партньорството обаче стават все по-строги. В САЩ пък се вихрят страсти около президентските избори и определено преговорите с ЕС остават на заден план, но не и без значението на сделката с Япония и други 10 икономики от Азиатско-тихоокеанския регион, която се договаря в момента.

Същевременно в Европа все повече хора изразяват резервите си срещу търговската сделка със САЩ. Това също може би има своите политически корени. Във Великобритания на 23 юни ще се проведе референдум за членството на страната в ЕС, а през следващата година ще има избори и във Франция и Германия.

Американските власти се опасяват, че ако сделката не приключи преди Обама да напусне поста и да предаде президентската власт на наследника си, вероятно споразумение няма да има до 2021 г. Представители на ЕС са по-оптичистични в прогнозите си обаче. Според тях администрация във Вашингтон, водена от Хилари Клинтън, също може да види стратегически приоритет в лицето на TTIP.

Инвестиции

Европейските противници на TTIP се обявиха против разпоредбите, според които американските компании, които инвестират в ЕС, ще могат да заобикалят местните съдилища и да пренесат споровете си в специални арбитражни панели. Това според противниците на текстовете застрашава способността на европейските правителства да изготвят регулации.

След спиране на преговорите за главата за инвестициите през 2014 г. и провеждане на обществени консултации Европейската комисия излезе с предложения за промени. Те включват създаването на международен съд за инвестиционни спорове и на специален апелативен орган.

САЩ обаче се противопоставя на идеята, а постигането на компромис изглежда доста трудно.

Правителствените разходи

От 1933 г. правителството на САЩ се подчинява на законова разпоредба, която изисква да се даде предпочитание на американските компании. С течение на годините много щатски и местни правителства също въведоха подобни разпоредби.

ЕС иска от Вашингтон да използва трансатлантическия договор, за да промени тези закони и да даде на европейските дружества на равен достъп до пазара на американските държавни поръчки. Това ще изправи споразумението пред препятствия в Конгреса на САЩ.

Освен това американските власти настояват, че по силата на федералната система на САЩ ще е трудно да се наложи каквото и да било на щатските и местните власти.

Услуги

Една от целите на споразумението е да либерализира търговията в сектора на услугите – от банковия сектор до музикалния стрийминг. ЕС обаче настоява повече от 200 групи услуги да бъдат изключени от договора. САЩ междувременно поискаха само 4 изключения. Резултатът - огромна пропаст между двете страни в силно чувствителна и важна област от преговорите.

Селско стопанство

Разговорите за сферата на селското стопанство вероятно ще бъдат най-дълги обаче. Мощни селскостопански лобита и от двете страни на Атлантическия океан отдавна защитават своите вътрешни пазари, дали чрез тарифи, или чрез регулации.

Правителствата също имат различни нагласи по различни селскостопански въпроси – ГМО, използването на антибиотици и хормони при отглеждането на животните за месо, регионалните наименования на продуктите (т.нар. географски указания). Малко са признаците, че преговарящите са намерили някакъв начин за преодоляване на различията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:36 | 12.09.22 г.
fallback